Wondering who is looking for your vote in the 2022 municipal elections? Here is a brief overview of the confirmed candidates across Northumberland so far.

Northumberland News will update this article at least weekly as more applicants submit their application materials. The following is a list of candidates confirmed so far from municipalities in the Northumberland County region. (Note to readers: Each municipality’s nominees and their contact information are also available online at the region’s municipal websites.)

Township of Alnwick/Haldimand:

Gritt Koehl is running for mayor.

John Logel is running for mayor.

James Mikel Hogg is running for deputy mayor.

Greg Booth is running for councillor.

Municipality of Brighton:

Brian Ostrander is running for mayor.

Mark Bateman is running for deputy mayor.

William Schmidt is a candidate for councillor.

Keith “Tiny” Lee is running for councillor.

Bobbi Wright is a candidate for councillor.

Ron Anderson is running for Councillor.

City of Cobourg:

John Henderson is running for mayor.

Suzanne Seguin is running for deputy mayor.

Adam Bureau is a candidate for the position of councillor.

Municipality of Cramahe:

Sandra Arthur is running for deputy mayor.

Township of Hamilton:

Scott Jibb is running for mayor.

Larry Williamson is running for deputy mayor.

Joe Lean is a candidate for councillor.

John Davison is a candidate for councillor.

Municipality of Port Hope:

Greg Burns is running for mayor.

Angela Grogan is running for mayor.

Todd Attridge is running for councilor district 1 (urban area.)

Claire Holloway Wadhwani is a candidate for councilor – district 1 (urban area.)

John Bickle is a candidate for councilor – district 2 (rural area.)

Municipality of Trent Hills:

RJ Bob Crate is running for mayor.

Michael Metcalf is running for deputy mayor.

Emma Walker is running for councilor district 1.

Gene Brahaney is running for councilor – district 1.

Catherine C. Redden is a candidate for Councilor – Ward 2.

Daniel Giddings is running for councilor for Ward 3.

Sandra Walls introduces herself as an advisor – district 3.

Rick English is running for councilor for Ward 4.

Emilio Ojeda is candidate for councilor – district 4.

Joshua Csenar is running for councilor for Ward 5.

Joshua Chalhoub is running for councilor for Ward 5.

School counsellors:

Cherie Whalen – administrator of the English language school.

Cyndi Dickson – Public School Counselor.